hormonlar.org
hormon
Sosyal Medyada Paylaş
Ft3 Hormonu Nedir
Hormon İlaçları
Hormon İğnesi
Climen Hormon
Cinsel Hormon Bozukluğu
Fsh Hormonu Düşüklüğü
Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Yapılır
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hamilelikte Tsh Hormonu Düşüklüğü
Hormon Bozukluğu Testi
Hormon İlacı Kilo Aldırırmı
Çocuklarda Hormon Bozukluğu
Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır
Hormon Analizi
Serotonin Hormonu
Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür
Hormon Ca 125
Prolaktin Hormonu
Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Büyüme Hormonu İğnesi
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Progesteron Hormonu Düşüklüğü
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yaparmı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Menopoz Hormon Değerleri
Progesteron Hormonu Değerleri
Lüteinleştiren Hormon
Tiroid Hormonu Yüksekliği
Hormon Testi Nasıl Yapılır
Sakal Hormon Tedavisi
Tüm Sayfalar >>

Hipotiroidi

Hipotiroidi, Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur. Bu bezden T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması gibi çok önemli  fonksiyonları olan hormonlar salgılanır. Tiroid bezinin yetersiz çalışması neticesi bu hormonlar gerektiği kadar salgılanamaz. Bu duruma hipotiroidi denir.
Hipotiroidi, bebeklik ve çocukluk döneminde, büyüme ve gelişmenin yavaşlamasına neden olur. Yetişkinlerde ortaya çıkarsa, metabolizmanın yavaşlamasına, ciltte ve kasta glikozaminoglikan birikimi neticesi ödem oluşmasına sebep olur. Belirtiler, yıllar sonra  ortaya çıkar ve kesinlikle tedavi edilmelidir.

Hipotiroidi nedenleri: Hipotiroidi nedenlerinin başında, bedenin kendi kendine zarar vermesiyle oluşan hashimoto hastalığı gelir. Bu hastalıkta beden, tiroid bezini tahrip eder. Bunun neticesinde de tiroid bezinin fonksiyonu yetersizleşir. Bu ve bunun gibi bir çok hastalık neticesi tiroid hormonlarının yapımı azalır. Hipotiroidinin ortaya çıkış biçimi de sıklıkla böyledir. Ender durumlarda ise tiroid hormonları normal olarak üretilse de bu hormonlar beden tarafından kullanılamaz. Bu durumun nedeni olarak ise genetik bozukluklar ön planda görülmektedir.

Tiroid bezi ameliyatları ve tiroid bezinin iltihaplanması hipotiroidinin sebepleri arasındadır. Ameliyat sırasında tiroid bezinin bir  bölümünün ya da tamamen çıkarılması neticesi tiroid bezinden hormon salgılanması azalır veya durur. Bu nedenle ameliyat sırasında çıkarılan tiroid bezinin hacmi önemlidir. Bazı bebekler tiroid bezleri olmadan doğarlar. İyot eksikliği ve radyoaktif iyot tedavisi almış  bireylerde hipotiroidi gelişebilir. Radyoaktif iyot alan tiroid bezi hasar görür ve hormon salgılanması azalır.

Ayrıca kara lahana gibi iyotun kullanılmasını engelleyen bazı gıdaların çok fazla tüketilmesi tiroid bezinin yeterince çalışmasını engeller. Lityum ve amiodaron gibi bazı ilaçlar hipotiroidiye sebep olabilir.

Tiroid bezinin yeterince çalışmaması sadece buradan kaynaklanmaz. Ayrıca hipofiz bezinin tiroid uyarıcı hormon salgılayamaması hipotiroidiye neden olur.

Hipotiroidi belirtileri: Belirtilerden biri miksedema komasıdır. Yaşamsal önem arz eden bir haldir. Ender karşılaşılsa da uzun süren hipotiroidi vakalarında görülebilir. Birey, soğuğa oldukça duyarlı hale gelir. Bilinç kaybı da görülen diğer bir durumdur. Mikedema komasında ivedi müdahale şarttır.

Şiddetli hipotiroidi neticesi ortaya çıkan diğer bir belirtiyse bebeklerde görülen zeka geriliği ve boy kısalığıdır. Bu hale kretinizm denir. Bu durumda çocuğun karnı şişer. Ağızdan devamlı salya akar. Omuzlar geriye doğru durur.

Yetişkinlerde ise beyin fonksiyonları yavaşlar, beden ısısı düşmeye başlar. Nabız yavaşlar, hasta soğuğu karşı hassaslaşır. Deri ve saçlar kuru ve mat görünümdedir. Beden metabolizması yavaşlamıştır. Birey, fiziksel ve zihinsel olarak yorgundur.

Hipotiroidi teşhisi: Hipotiroidi, yavaş gelişen bir hastalıktır. Hasta olan bireyde kronik yorgunluk vardır. Daha sonraları soğuğa karşı hassaslaşır. Birey, kendisindeki değişiklikleri fark etmeyebilir. Fakat kuru cilt ve saç, şişkin yüz tipik işaretlerdir. bireyin sesinde değişmeler olabilir.

Bu fiziki değişiklerden sonra hastaya kan testleri yapılır. Bu durumda tiroid hormonlarının düzeylerine, tiroid uyarıcı hormonun miktarına ve kanda antikor seviyesine bakılır. T3 ve T4 değerleri düşük; fakat tiroid uyarıcı hormon yüksekse hipotiroidi olasılığı oldukça yüksektir. 

Hipotiroidi Tedavisi: Hipotiroidi yaşam boyu tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır. Çok ender olarak hashimoto tiroiditli hastalarda % 10-20 oranında kendiliğinden iyileşme olabilir. Hipotiroidi tedavisi, tiroid hormon tabletleriyle yapılır.

Hipotiroidi tedavide amaç T4 düzeylerini normale getirmek ve TSH seviyesinin normal sınırlar içinde olmasını sağlamaktır. İlaç tedavisi ömür boyu devam edecek bir tedavidir. 6-12 ayda bir kontrole giderek TSH düzeyine baktırılması gerekir.

Hipotiroidi tedavisinde özellikle kalsiyum ilaçları ve demir ilaçları tiroid ilaçlarının emilimi bozarlar. Hashimoto tiroiditi olan bireyler mutlaka iyotsuz tuz tüketmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 24.11.2016 15:44:39

Hipotiroidi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Hipotiroidi"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ototrof

Ototrof: İnorganik bileşikleri kullanıp, organik bileşikler denilen karışık ve uzun Molekül zincirlerini yapabilen canlılara ototrof denir.  Ototrof, Işık enerjisi ya da kimyasal enerji den yararlanarak, inorganik nesnelerden ...

Hbsag

Hbsag nedir, Hbsag'nin 'pozitif' olması demek, şahsın hepatit B hastalığı ile enfeksiyon kapmış veye kronik taşıyan enfeksiyon olmuş anlamına gelebilir. Enfeksiyona sahip olan kişiler hastalığı başka insanlara kan vasıtasıyla bula...

İnsülin

İnsülin, glukagon hormonuyla birlikte vücudumuzda karbonhidrat özüştürmesini düzenleyen, polipeptit yapısı olan, moleküler ağırlığı ise 5,8 kDa olan hormondur. insülin hormonu pankreas hormonal salgı birimlerinden biri olan Langer...

Bcca

Bcaa, ile ilgili çeşitli olarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri, 2006 yılında ‘’ journal of nutrition’’ da yayınlanmıştır. Bu çalışmaya göre, bcaa’lar, kas iyileşmesinin hızlanmasını ve gecikmeli kas ağrılarının a...

B Hcg

B Hcg, Hamile olmayan bir bayanda normal B Hgc seviyesi tam 0-10 miligramdır. Hamilelik dönemindeyken sperm yumurtayı dölledikten ilk yedi ve on iki gün sonrasında B Hcg oranı artmaya başlar. Böyle bir durum hamileliğin olduğunu g...

Glukoz

Glukoz, Monosakkaritler adı verilen basit bir şeker olan glukoz hayat için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücre, glukozu metabolik reaksiyonlarda bir enerji kaynağı ara ürün olarak kullanır. Fotosentezin ana ürünlerinden bi...

Serbest T3

Serbest T3, insanların boynun ön tarafında bulunan bezin ismi tiroiddir. Her insanda tiroid bezi bulunur. Serbest T3 tirioid bezi tarafından salgılanır. Tiroid hormonları gıda ve su ile aldığımız iyod mineralleri ile oluşur. Yi...

Luteal Faz

Luteal faz, anne adayının rahminin gebeliğe hazırlanmasını amaçlamaktadır. Kadınların adet döneminin ilk birinci yarısında henüz yumurtlama olayı gerçekleşmeden önce endometrium adı verilen yapı kalınlaşır. Fakat bu kalınlaşma evr...

Hipotiroidi

Hipotiroidi, Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur. Bu bezden T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması gibi çok önemli  fonksiyonları olan hormonlar salgılanır. Tiroid bezinin yetersiz çalışması neticesi bu hormonlar gerektiği k...

Hipofiz Bezi

Hipofiz bezi; beyinde 2 lob halinde bulunmaktadır. Kafatasının ortasında burnun ise tam arkasındaki kemiğin içerisinde yer alan bir bezdir. Hipofiz bezi bir iç salgı bezidir ve görüntüsü itibarıyla kuru fasulyeye benzemekte olup,...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

hormon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2017