hormonlar.org
hormon
Sosyal Medyada Paylaş
Ft3 Hormonu Nedir
Hormon İlaçları
Hormon İğnesi
Climen Hormon
Cinsel Hormon Bozukluğu
Fsh Hormonu Düşüklüğü
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hamilelikte Tsh Hormonu Düşüklüğü
Hormon İlacı Kilo Aldırırmı
Çocuklarda Hormon Bozukluğu
Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır
Hormon Analizi
Serotonin Hormonu
Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür
Hormon Ca 125
Prolaktin Hormonu
Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Büyüme Hormonu İğnesi
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Progesteron Hormonu Düşüklüğü
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yaparmı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Menopoz Hormon Değerleri
Progesteron Hormonu Değerleri
Lüteinleştiren Hormon
Tiroid Hormonu Yüksekliği
Sakal Hormon Tedavisi
Üreme Hormonları
Ft4 Hormonu Nedir
Hormon Testi
Tüm Sayfalar >>

Tarlusal

Tarlusal, bayanlar tarafından bazı durumlarda kullanılan bir ilaç çeşitidir. Tarlusal genellikle rutin adet kanamaları haricinde rahim içinde meydana gelen kanamayı önlemek, menapoz, sık yaşanan adet düzensizliğinin tedavisi ve hamilelik dışında çeşitli nedenlerle adet görememe gibi bir kısım şikayetleri bertaraf etmek için doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaçtır. Yani tarlusal bir tür adet söktürücüdür. Tarlusal ön hipofiz hipofiz bezinin etkisiyle vücut tarafından salgılanan ve progesteron adı verilen cinsiyet hormonuna benzer nitelikte özelliklere sahip bir ilaçtır. 

Tarlusal kullanım şekli ve dozu:

Tarlusalın mutlaka bir uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Tarlusal tablet şeklindedir ve etkili kalıcı bir tedavinin gerçekleştirilmesi için doktorun verdiği dozun düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bol su ile içilmesi tavsiye edilir. İlaç adetin ilk gününden itibaren alınmaya başlanır ve yaklaşık 3 ay boyunca devam eder. Tarlusal ilacın kullanımı sırasında bazen düzensiz adet kanamaları meydana gelebilir. Ayrıca tedaviye ilk başlanıldığında birkaç gün içerinde de kanama gerçekleşir. Tarlusal kesinlikle doğum kontrol hapı gibi gebeliğe engel olan bir ilaç değildir. Bu nedenle de gebelik düşünmeyen hastaların kendi önlemlerini almaya devam etmeleri gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan bayanların tarlusal kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca ilaç kullanırken düzenli olarak göğüste kitle oluşumunun mevcut olup olmadığı el ile kontrol edilmelidir. 

Tarlusal yan etkileri nelerdir?

Pek çok hastalığın tedavisi için önerilen ilaçta olduğu gibi bu ilacın da bir kısım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak en sık rastlanılan yan etkileri aşağıdaki gibidir.
 • Doz aşımı ya da fazla kullanılması durumlarında bazı bayanlarda bünyesel yatkınlık ve diğer faktörlerin de eşlik etmesiyle damar tıkanıklığı meydana gelebilir. 
 • Hastada gebelik gibi bir bulgu söz konusu olmadığı halde göğüsten süte benzer bir maddenin gelmesi yine göğüste şişkinlik, aşırı duyarlılık ve ağrı hissedilmesi gibi yan etkiler de yaşanabilir.
 • Vücutta ödem ve sıvı oluşması baş gösterebilir. Bu duruma ise  kilo artışı, ellerde ve ayaklarda şişme eşlik edebilir.
 • İnsan vücudunda bir kısım ruhsal etkilere neden olabilir. Bu durumların başında ise uykusuzluk, depresyon, halsizlik, sersemlik hissi, şiddetli baş ağrısı, uyku hali gelmektedir. 
 • İlacın kullanılmasından itibaren cilt yüzeyinde bir takım reaksiyonlar oluşabilir. Bunlardan bazıları kurdeşen, kaşıntı, ciltte döküntü, kızarıklık, sivilce, saçlarda dökülme, vücudun bazı bölgelerinde kıllanma yaşanması halidir. 
 • Nadiren de balgamlı, kanlı öksürük, ya da göğüz bölgesinde ağrı hissetme, akciğere pıhtı atma gibi bazı göğüs hastalıkları baş gösterebilir.  
 • Görme kaybı ve görme bozukluğu oluşabilir.
 • Migren hastalığı meydana gelebilir. 
 • Yumurtalık oluşamaması ve yumurtalık ile rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin artması şeklinde sayılabilir. 
Tarlusal kullanan hastaların yukarıda sayılan yan etkilerden birini ya da birkaç tanesini yaşaması halinde ilacın kullanımına hemen ara verilmesi gerekmektedir. Böyle bir durum karşısında istenmeyen ve telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede hekiminize başvurmanızda ise büyük yarar bulunmaktadır. 

Tarlusal ilacın kullanılmasında sakıncalı bulunan durumlar nelerdir?

Hastalığın tedavisi için de olsa bazı hastaların tarlusal kullanması önerilmez. Bu nedenle tıbbi yardım almak için uzman hekime başvurduğunuzda hastalık öyküsünün ve sağlık ile ilgili diğer durumların doktora eksiksiz bir şekilde aktarılması gerekmektedir. İlaç kullanması tavsiye edilmeyen riskli durumlardan bazıları aşağıda belirtilmektedir.
 • Bu sağlık problemlerinin başında gebelik durumunun olması ve düşük meydana gelmesi sayılabilir. Hastanın gebe olması durumunda kullanılan ilaç aslında her zaman düşüğe neden olmayabilir. Ancak anne karnındaki bebeğin zihinsel ve bedensel bir kısım tehlikelere maruz kalmasına neden olabilir. 
 • Karaciğer hastalığı geçmişi olanların kullanmamasında fayda görülmemektedir.
 • Yine kanamanın kesilmesi amacıyla kullanılacaksa sebebi teşhis edilmemiş kanamalar için kullanılamaz.
 • Göğüste habis huylu tümör mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir.  
 • Ayrıca sigara ve alkol kullanan hastaların da ilacı kullanmaya başlamadan önce bu konu ile ilgili doktordan bilgi almasında fayda bulunmaktadır. 
 • Vücudun herhangi bir yerinde pıhtı oluşması ya da ihtimali mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir. Yine bu pıhtının etkisiyle toplardamarda iltihaplanma ve tıkanma durumu mevcut ise ilacın kullanılması bu hastalıkları tetiklemektedir. 
 • Kürtaj geçmişi olan hastalar ile diyabet, sara, astım, kalp, yüksek tansiyon ve kolestrol, böbrek, tiroid gibi hastalıkları bulunan hastaların da Tarlusal kullanmadan evvel bu durumu doktorları ile paylaşmaları ve ilaç kullanırken diğer hastalıkları da kontrol altında tutmaları gerekmektedir. 

Yayınlanma Tarihi : 24.11.2016 15:31:32

Tarlusal Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Tarlusal"

Başak

Tabii ki dr la iletişim kurun

018-1.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

Ayşe

Merhaba, ben yaklasık olarak bir haftadır bu ilacı kullanıyorum. kullandıktan an sonra mide bulantısı, göğüslerde ağrı ve son günlerde ses kısıklığı meydana geldi.. Neredeyse sesim tamamen gitti.. Yan etkilerinde ses kısılmasıyla ilgili bir şey yok... Bu durumda ne yapmalıyım?

018-1.-04

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

İnsülin

İnsülin, glukagon hormonuyla birlikte vücudumuzda karbonhidrat özüştürmesini düzenleyen, polipeptit yapısı olan, moleküler ağırlığı ise 5,8 kDa olan hormondur. insülin hormonu pankreas hormonal salgı birimlerinden biri olan Langer...

B Hcg

B Hcg, Hamile olmayan bir bayanda normal B Hgc seviyesi tam 0-10 miligramdır. Hamilelik dönemindeyken sperm yumurtayı dölledikten ilk yedi ve on iki gün sonrasında B Hcg oranı artmaya başlar. Böyle bir durum hamileliğin olduğunu g...

Luteal Faz

Luteal faz, anne adayının rahminin gebeliğe hazırlanmasını amaçlamaktadır. Kadınların adet döneminin ilk birinci yarısında henüz yumurtlama olayı gerçekleşmeden önce endometrium adı verilen yapı kalınlaşır. Fakat bu kalınlaşma evr...

Endometriozis

Endometriozis: Rahim içerisinde yer alan endometrium denilen dokunun, karın içerisinde başka dokulara yerleşmesine Endometriozis denilmektedir. Endometriozisin kesin sebebi bilinmemektedir. Bu konu ile alakalı en yaygın kabul görm...

Glukoz

Glukoz, Monosakkaritler adı verilen basit bir şeker olan glukoz hayat için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücre, glukozu metabolik reaksiyonlarda bir enerji kaynağı ara ürün olarak kullanır. Fotosentezin ana ürünlerinden bi...

Serbest T3

Serbest T3, insanların boynun ön tarafında bulunan bezin ismi tiroiddir. Her insanda tiroid bezi bulunur. Serbest T3 tirioid bezi tarafından salgılanır. Tiroid hormonları gıda ve su ile aldığımız iyod mineralleri ile oluşur. Yi...

Aşırı Kıllanma

Aşırı kıllanma, erkeklerde ve bayanlarda kıl çıkması normal olan üst dudak, göğüs, çene karın veya benzeri bölgelerde çıkması durumuna aşırı kıllanma olarak adı verilir. Bu şekilde kullanma çoğu zaman seyrek ve sarı renk olmak...

Hipotiroidi

Hipotiroidi, Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur. Bu bezden T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması gibi çok önemli  fonksiyonları olan hormonlar salgılanır. Tiroid bezinin yetersiz çalışması neticesi bu hormonlar gerektiği k...

Hormon Bozukluğu

Hormon Bozukluğu, birçok insanda görülen  ve sonucunda büyük problemler oluşturan bir problemdir. Yediden yetmişe insanların çoğunda görülen bu sorun tedavisi zor sorunlara yol açmaktadır. Ani vücut değişiklikleri, kıllanma, aşırı...

Hipofiz Bezi

Hipofiz bezi; beyinde 2 lob halinde bulunmaktadır. Kafatasının ortasında burnun ise tam arkasındaki kemiğin içerisinde yer alan bir bezdir. Hipofiz bezi bir iç salgı bezidir ve görüntüsü itibarıyla kuru fasulyeye benzemekte olup,...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

hormon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018